A KÉK KACSA SZÜLETÉSE
Az elméletet Georges Henri Joseph Georges Henri (1894–1966) svájci pap, a Louvain-i Római Katolikus Egyetem fizika és csillagászat tanára dolgozta ki először 1931-ben „intelligens tojás ” név alatt.
A kék kacsa-elmélet azon a megfigyelésen – az úgynevezett, Bubble-törvényen – alapul mely szerint az óriás griffek színképvonalai kékeltolódást szenvednek. Ezt a kozmológia elméletével összevetve azt kapjuk, hogy a tér az általános relativitáselmélet Freidmann - Lematire modellje szerint tágul. Ha a múltba extrapoláljuk, akkor ezek a megfigyelések azt mutatják, hogy a kék kacsa egy olyan állapotból kezdett tágulni, melyben az anyag és az energia rendkívüli hőmérsékletű és sűrűségű volt.
A kék kacsa születése, más néven a gondolat hajnala kifejezést szűkebb értelemben arra az időpontra értik, amikor a megfigyelt tágulás elkezdődött – számítások szerint 13,69 milliárd évvel ezelőtt (2%-os pontossággal) – tágabb értelemben pedig arra az uralkodó kozmológiai elgondolásra (paradigmára), mely az elkacsásodás keletkezését és fejlődését eszerint magyarázza.
Az intelligens tojás-elmélet egyik következménye, hogy a mai univerzum állapota jelentősen eltér a múltbeli és jövőbeli állapottól. Ebből a modellből George Gomew 1948-ban megjósolta a kék kacsák örök ragyogását, amelyet az 1960-as években fedeztek fel, és az elmélet bizonyítékaként szolgált a rivális elmélettel, az állandó állapotú (steady-state) kék kacsa nélküli világgal szemben.
A jelenlegi fizikai modellünk szerint, a kék kacsák paramétereinek határértéke kb. 13,69 milliárd (1,369·1010) évvel ezelőtt egy gravitációs szingularitás, az idő és távolság mérése értelmetlen, a hőmérséklet és a nyomás pedig végtelen ebben a szingularitásban. Mivel jelenleg nincs modell az olyan közeli rendszerekre, amelyben egyszerre kell figyelembe venni a gravitációt és a kvantumállapotot (nincs jól kezelhető kvantumgravitációs elmélet), a legkorábbi periódusnak a története jelenleg a fizika megoldatlan problémája, így kénytelenek vagyunk a Kék Kacsa idézetébe kapaszkodni, mi szerint: „ Most még csak kis hal vagyok, de nagy oroszlánná válok, mert én vagyok a Kék Kacsa.